3. A kerítés és kerti csapok ellenőrzése
A télen foglalkozhatunk a kerítés állapotának felmérésével, és ha szükséges, a javítási munkálatokat elvégezhetjük. Ha sérüléseket találunk, érdemes azonnal orvosolni őket, nem pedig tavaszra hagyni, amikor a kerti munkák megsokasodnak. Továbbá ellenőrizhető a kerti csapok szigetelése is, különösen a nagyobb fagyok előtt. Ha hiányosságokat vagy problémákat találunk, akkor még most könnyebb pótolni és megoldani őket, mint február végén vagy március elején. Ez a gondoskodás segít megelőzni a későbbi károkat és időt takarít meg a tavaszi szezonban.
4. A metszés elvégzése télen
A tél ugyan nem a hagyományos metszési időszak, de bizonyos növények éppen ilyenkor, nyugalmi állapotuk alatt vághatók vissza. Fontos viszont, hogy a metszést -5 °C alatti hőmérsékleten ne végezzünk, mert a fagyos idő miatt a növények szövetei ridegebbé válhatnak, és könnyebben törhetnek, roncsolódhatnak. A munkához ajánlott kesztyűt viselni, valamint tiszta, éles eszközöket használni. Ügyeljünk arra, hogy a vágás megfelelő szögben történjen.
Ebben az időszakban ajánlott megmetszeni például a szőlőt, az őszi málnát, a fügét és a lilaakácot. De most időszerű az alma- és körtefák megmetszése is. A szilvát, a cseresznyét és a sárgabarackot nem célszerű megmetszeni, mert az sokkal érzékenyebbé teheti őket, és elkaphatnak a betegségeket vagy a kártevők megtámadhatják. A tél második felében az oltóvesszők levágása is aktuális feladat a gyümölcsfák esetében. Ehhez fagymentes időjárásra van szükség. Ekkor kell elkezdeni megritkítani a díszcserjéket, a sűrűn álló hajtásokat a talajszint felett pedig távolítsuk el. Ha a lombhullató sövények túlnőttek, az idősebb és fás részekig visszavághatók. Így a formáját megőrizzük.
A cikk folytatódik, nyomj a tovább gombra a hirdetés alatt!