Hirdetés

Összesöpörjük ősszel a faleveleket vagy ne? Elmondjuk

Összesöpörjük ősszel a faleveleket vagy ne? Elmondjuk
Hirdetés

Már elkezdtek hullani a levelek a fákról, így felmerülhet a kérdés, hogy összesöpörjük vagy ne?

Amióta tilos az avarégetés a családi házas övezetekben, egyre gyakrabban látni, hogy a kerttulajdonosok összegyűjtik a lehullott leveleket, bezacskózzák és matricával ellátva a zöldhulladékként szállítják el a szemétszállítók. Szerencsére az utóbbi években sokan felfedezték a komposztálás előnyeit, így ennek köszönhetően csökken a műanyag zsákok mennyisége.

Azonban felmerül a kérdés, hogy vajon valóban szükséges-e összesöpörni a lehullott leveleket, vagy van helye a kert természetes körforgásában? Hiszen a levelek tápanyagokban gazdag talajt biztosítanak és élőhelyet kínálnak számos apró élőlény számára is.

Ezt is érdemes elolvasni: A szomszédom most elárulta a nagy titkát: Így mosd a párnát helyesen a mosógépben

Érvek amellett, hogy a lehullott faleveleket ősszel ne söpörjük össze

  1. Természetes talajtakaró: A lehullott levelek természetes védelmet nyújtanak a talajnak a hideg ellen, megőrizve annak nedvességtartalmát és megelőzve a talajeróziót.
  2. Talajminőség javítása: A levelek bomlása során tápanyagokat juttatnak vissza a talajba, ami gazdagabbá és termékenyebbé teszi azt.
  3. Élőhelyet biztosít: A lehullott levelek védelmet és élőhelyet nyújtanak számos élőlénynek, például rovaroknak, békáknak és más kisállatoknak, akik így át tudják vészelni a telet.
  4. Biológiai sokféleség támogatása: A levelek a rovarok, gombák és mikroorganizmusok számára táplálékot és élőhelyet biztosítanak, ami a helyi ökoszisztéma egészségéhez hozzájárul.
  5. Kevesebb munka: Az el nem takarított levelek kevesebb munkát jelentenek a kertben, kevesebb időt és energiát kell fordítani az őszi takarításra.

Érvek az összesöprés mellett

  1. Esztétikai okok: A lehullott falevelek rendezetlen, elhanyagolt megjelenést kölcsönözhetnek a kertnek, amit sokan nem szeretnek.
  2. Gyep egészségének védelme: Ha a levelek vastag rétegben fekszenek a gyepen, az elzárhatja a fényt és a levegőt, ami károsíthatja a gyepet, különösen esős időben, amikor a levelek nedvességet tartanak meg.
  3. Gombásodás megelőzése: A nedves, összetömörödött levelek táptalajt biztosíthatnak gombák és más káros kórokozók számára, amelyek betegségeket okozhatnak a növényekben.
  4. Biztonság: A nedves levelek csúszósak lehetnek, ami balesetveszélyt jelenthet a járdákon, kerti utak mentén vagy más területeken.
  5. Allergia és kártevők: A felhalmozódott falevelek pollen, por és más allergének forrásai lehetnek, valamint rágcsálók és egyéb kártevők fészkévé válhatnak.


Mindkét módszernek, tehát a levelek összegyűjtésének vagy a kertben hagyásának is vannak előnyei és hátrányai, de érdemes egy köztes megoldást választani. Például hasznos lehet, ha a lehullott leveleket a gyümölcsfák alá húzzuk, így természetes takaróként védik a talajt és segítik annak tápanyagellátását.

Én személy szerint a magaságyásokat is gyakran beborítom levelekkel, ami megvédi a növényeket és javítja a talaj minőségét. Ráadásul a fagyérzékeny bokrokat, mint például a fügét, szintén érdemes levelekkel takarni a téli hideg ellen.

Megosztás Facebookon!
Hirdetés

Ajánljuk még

Hirdetés